Sim Tozu Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Renklendirilmiş olan polyester filmlerden elde edilmiş olan sim tozu; mikron ölçülerde üretilen ürünlerdir. Sim tozu görüntü itibariyle kimyasal bir toz gibi algılanıyor olsa da bu malzeme kimyasal bir malzeme olarak tanımlanmaktadır. PET, PP, PVC gibi film tabakalarının metalize edilmesi sonucunda elde edilmiş olan sim tozunun sonradan boyandığı da bilinmektedir. Bu malzemenin çok küçük tanecikler haline gelebilmesi ise yapılan kırpma işlemi neticesinde oluşmaktadır. Mikron ölçülerde ebatlandırılmış bir malzeme olan sim tozunun; kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu malzemenin kullanım özelliklerinin fazla olmasının doğal sonucu olarak yoğun ilgi gören bir malzeme olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.
Sim tozları kırpılmış olan taneciklere göre aşağıda sıralan şekillere sahip olabilmektedir:
Şekilsiz çokgeni
Kare
Altıgen
Sim Tozunun Kullanım Alanları Nelerdir?
Üretim sektörünün etkili bir şekilde ihtiyaç duyduğu bir malzeme olan sim tozu; oldukça geniş bir yelpazeden oluşan bir kullanım alanına sahiptir. İşte sim tozunun başlıca kullanıldığı alanlar:
Tekstil sektörü
Yapı malzemeleri
Dekorasyon sektörü
Enjeksiyon baskı
Aksesuar malzemeleri
Hobi malzemeleri
Sim tozları tekstil sanayinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle serigrafi ve flog baskılarında tercih edilen sim tozlarının ürünlere estetik bir görünüm kazandırdıkları bilinmektedir. Yine tekstil sektöründe yer alan parça baskılarında da sim tozlarından yararlanılmaktadır.
Sim tozlarının nitelikli bir şekilde kullanıldığı alanlardan birisi de yapı malzemeleridir. Fayans, mobilya ve mutfak aletlerinde nitelikli bir şekilde kullanılan sim tozlarının boya malzemelerinin üretiminde de tercih edildikleri bilinmektedir. Yine dekorasyon söz konusu olduğunda sim tozlarının oldukça yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulan bir malzeme olduğunu belirtmek mümkün olmaktadır. Duvar kağıtlarında, yer döşemelerinde ve çerçevelerde sim tozu ürünler sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca masa, sandalye ve koltuklarda da sim tozların ihtiyaç duyulmaktadır.
Enjeksiyon baskılarında sıklıkla tercih edilen sim tozlarının; kozmetik çantalarında, plastik çöp kutularında ve kaplarda etkili bir şekilde kullanıldıkları bilinmektedir. Bununla birlikte bazı elektronik ürünlerde de sim tozlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Yine bu malzemenin aksesuar ve hobi malzemelerinde de sıklıkla tercih edildikleri bilinmektedir. Özellikle tebrik kartları, baskılı malzemeler, davetiyeler, saç bantları ile oyuncak bebeklerinde bu malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır.
Sim Tozu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Sim tozunu satın almadan önce ayrıntılı bir araştırma yapmak elbette ki beraberinde önemli kazanımları da getirecektir. Şayet sağlıklı, parlak ve dayanıklı bir sim tozu ürünü satın almak istiyorsanız; mutlaka alanında uzman olan ve profesyonel bir şekilde hizmet sunan bir firmaya başvurmalısınız. Sim tozunu nerede kullanacağınız hangi tür sim tozuna ihtiyaç duyacağınızı ortaya çıkaracaktır. Bundan dolayı sim tozundan almadan önce mutlaka bu ürünü hangi amaçla kullanacağınızı belirlemelisiniz.
Şayet dekorasyon amacıyla sim tozundan satın alacaksanız; 0,2 mm ve daha büyük ölçekteki sim tozlarından seçmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte tekstil alanında kullanılacak olan sim tozlarının da 0,2 mm ve daha büyük ölçeklerden oluşması gerektiği bilinmektedir. Ayrıca kozmetik alanında kullanılacak olan sim tozlarının ise 0,1 mm ölçeğinde olması tercih sebebidir.
Maliyet açısından düşünüldüğünde PVC simlerin diğer tür sim tozlarına göre daha ucuz olduklarını söylemek mümkün olmaktadır. Ancak dayanıklı ve kaliteli bir malzemeden üretilmiş olan özellikle PET simlerini tercih etmeniz beraberinde önemli kazanımları getirecektir. Bütün bu bilgiler ışığında sim tozu ürünü satın alırken; profesyonel bir firmayı tercih ederseniz; herhangi bir sorun yaşamadan bu ürünleri güvenli bir şekilde kullanmanız da mümkün olacaktır.

Designed with Mobirise ‌

Web Site Design Software